Meloni: Elon Musk nem jelent veszélyt a demokráciára, Soros György igen
Nyilvánosan is védelmébe vette Elon Muskot az olasz miniszterelnök.
Előbb vagy utóbb cégek vagy államok emberi érzelmeket, vágyakat, félelmeket és gondolatokat fognak előállítani bizonyos algoritmusok segítségével hogy aztán döntést hozzanak helyettünk. Interjú.
„Ebben a történetben az ember a főszereplő. Önnek most és itt mit jelent, hogy ember?
Szerintem 2019-ben mindenekelőtt fontos a felismerés, hogy az ember egy „hekkelhető állat” - egy állat, ami meghekkelhető: eddig csak meghekkelhető bankjegyekről, számítógépekről, online profilokról, okostelefonokról vagy állami rendszerekről vitáztunk. De azt még nem fogtuk fel, hogy bizonyos cégek és államok azon kísérleteznek ezzel párhuzamosan, hogy az embert mint élőlényt hogyan hekkeljék meg.
Ez konkrétan mit takar?
Az ember meghekkelése azt a folyamatot jelenti, amikor saját magánál jobban megismerjük, saját magánál jobban látjuk a benne zajló folyamatokat. Előbb vagy utóbb különféle intézmények, legyenek cégek vagy államok, emberi érzelmeket, vágyakat, félelmeket és gondolatokat fognak előállítani bizonyos algoritmusok segítségével. És ezzel tulajdonképpen a következő fog történni: ha a kormányok ismerik az állampolgárokat, akkor felkészülhetnek az irányításukra. És a vágyaikat manipulálhatók lesznek. És aztán majd ezek az intézmények egyre több döntést fognak meghozni helyettünk, éppen azért, mert egyre tökéletesebben fogják ismerni a belső folyamatainkat.
Ha az embert meg lehet hekkelni, akkor úgy kell rá gondolnunk, mint egyfajta számítógépre. Nem gondolja, hogy az összes érzelmeinkkel és gondolatunkkal már így algoritmusok sokasága vagyunk?
Amiben hiszek, az nem fontos. Nem megyek ellenébe a tudománynak, a mostanában népszerű paradigmát adom vissza. És ez a következőképpen fogalmaz az élettudományokban: nem csak az ember, hanem minden élőlény alapvetően algoritmusokból áll, amelyek a bejövő információkat feldolgozzák. Az agyunk – mint a beépített algoritmus – tovább feldolgozza ezeket, amelyeknek a végén mozgások és döntések állnak, vagy éppenséggel érzelmek, veszélyjelzések vagy személyiségjegyek.”